arama

Suudi Arabistan’ın Twitter çalışanını kullanıcı hesaplarına casusluk yapmaya çağırdığı bildirildi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen
  • 1 Star
    Loading...

Çalışan 2015’te işten çıkarıldı ve Twitter, hedeflenmiş olabileceği ‘birkaç düzine’ hesap bildirdi.

Cumartesi günü, The New York Times , Suudi Arabistan’ın Twitter gibi platformlarda muhaliflerle mücadele çabalarını detaylandıran bir rapor yayınladı. Öldürmeden önce internet üzerinden yoğun ve kişisel saldırılara maruz kalan ABD’li gazeteci Jamal Khashoggi gibi. Bu çabaların bir parçası olarak, krallığın, bir Twitter çalışanını, kullanıcı hesaplarını gizlemek için bakmaya çalıştığı bildiriliyor.

Times’a göre , Batı istihbarat yetkilileri, Suudi hükümetinin çalışanlarından Ali Alzabarah’ı “muhaliflerin ve diğerlerinin hesaplarını gözetlemek için” “tımar” olduğunu söyleyerek sosyal medya şirketi ile temasa geçti. Alzabarah, 2013’te Twitter’da çalıştı Kullanıcı hesaplarına erişimi olan bir mühendis olarak ve Suudi istihbarat yetkilileri tarafından birkaç hesaba bakmak için ikna oldu.

Bir kez uyarıldığında Twitter soruşturması sırasında Alzabarah’ın idari izne alındığı bildirildi ve “Twitter verilerinin Suudi hükümetine devredildiğine dair kanıt bulamadılar”, 2015’in sonunda işten çıkarıldı. hedeflenmiş olabileceği “birkaç düzine hesap”. İşten çıkarılmasının ardından Alzabarah Suudi Arabistan’a döndü.

TWİTTER, DEVLET DESTEKLİ BİR AKTÖR TARAFINDAN HEDEFLENMİŞ OLABİLECEĞİ ‘BİRKAÇ DÜZİNE’ HESAP BİLDİRDİ.

Yorum için ulaşılan bir Twitter sözcüsü şirketin “bu zamana eklenecek bir şey” olmadığını söyledi. Times , bildirilen hesaplar arasında, Tor projesinde çalışan kişiler de dahil olmak üzere güvenlik araştırmacıları, akademisyenler ve gazetecilere ait olduğunu söyledi. Ölümünden önce Khashoggi, çevrimiçi tacizle mücadele etmek için tasarlanmış bir projeyi başlatmaya dahil oldu.

Raporda, Khashog’un hesaplarının Alzabarah tarafından görüntülenenlerden biri olup olmadığı söylenemez, ancak Suudi hükümetinin eleştirmenleri susturmak için kurduğu trol çiftliklerinden saldırıya maruz kaldığı söylenir. Grup, Khashoggi’nin Suudi’nin Türk konsolosluğunda öldürüldüğünü itiraf ettikten sonra yakın zamanda görevinden alınan Taçlı Prens Muhammed bin Salman’ın danışmanlarından biri olan Suud El- Qahtani’nin önderliğindeydi .

Times’a göre , grup mesajlaşma uygulamalarında insanların listelerini taciz etmek için dağıtmak, konuları izlemek ve birden fazla çorap-kukla hesabı üzerinden hükümet yanlısı mesajlar yayınlamak için grup sohbetleri kullandı. Grup, Yemen’deki savaş ve ülkenin kadın hakları gibi konulara odaklandı, Twitter’ı hedefledikleri kişilerin tweetlerini saklamak için Twitter’ları kitlesel olarak raporladı.

Perşembe günü, NBC News bildirdi Heyecan Khashoggi’nın ölmesi sonrasında Suudi yanlısı propaganda dışarı itmek için kullanılan bir botnet hesabını askıya olması ve 2011 ve 2017 arasında oluşturulan bu özel ağı, sonra algılama önlemek için sofistike taktikleri kullandıklarını şirketi Bu tür otomatik hesapların kullanımıyla mücadele etmek için yeni kurallar uyguladı .

etiketlerETİKETLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor