arama

Tesla 2.6 Milyar $’a SolarCity’i Satın Aldı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Bireysel ve kurumsal müşterileri için güneş enerjisi sistemleri üreten SolarCity isimli şirket, geliştirdiği sürücüsüz araçlarla adını sıkça duymaya başladığımız Tesla tarafından 2.6 milyar dolar karşılığında satın alındı.

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, böylece SolarCity’nin en büyük hissedarı konumua yükseldi. Güneş enerjisi üzerinde yapmayı sürdürdüğü çalışmalarla bilinen SolarCity, Musk’un yabancı olduğu bir şirket değil. Şirketin CEO’su Lyndon Rive ve yöneticilerinden Peter Rive, Elon Musk’un kuzenleri oluyor. Bu satın almayla birlikte elektrikle çalışan araçlar üreten Tesla’nın güneş enerjisinden faydalanarak şarj olma süresini daha aza indirmesi beklentiler arasında. Kaldı ki Musk, zaten bu şirketin CEO’su konumundaydı. Dolayısıyla iki şirket arasındaki ilişkiye “satın alma” yerine “birleşme” demek de yanlış olmayacaktır.

Sınırsız temiz enerji kaynağı olarak son yılların yükselen değerleri arasında yer alan güneş enerjisi, ilerleyen dönemlerde Tesla’nın yeni modellerinde kullanmayı hedeflediği bataryalara da güç verebilir. Böylece daha fazla enerji depolayan bataryalarla araçların menzil süresinin artmasını beklemek de hayal olmasa gerek.

SolarCity, her yıl ABD’de 5 milyondan fazla çatıya güneş enerjisi panelleri kurmayı başaran, sektörün öncüsü denilebilecek bir şirket. Satın almanın ilk yılında her iki şirketin de 150 milyon dolarlık bir tasarruf elde etmesi planlanıyor. Hatta Elon Musk, bu rakamın çok daha fazla olacağını ve güneş enerjisini etkin bir şekilde kullanmanın giderleri daha da kısmalarını mümkün kılacağını dile getiriyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor