arama

Tesla, Ekstra Uzun Ömürlü Bataryalar Geliştiriyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Otomatik pilot özelliğine sahip elektrikli araçlar geliştiren ve otomotiv sektörünün elektrikli araçlara olan bakışını kökten değiştirmeyi başaran ABD’li Tesla, yakın bir zaman diliminde Model S ve Model X araçlarının 100D versiyonlarını geliştirmeyi hedefliyor.

Elektrikli araçların dünya genelinde beklendiği kadar yaygın olmamasının temel sebepleri arasında menzil kısalığı ve şarj ünitelerinin benzinlikler kadar kolay bulunabilir olmaması yatıyor. Bu duruma uygun çözümler geliştirmek için çalışan Tesla, P100D ismini verdiği bir teknoloji sayesinde elektrikli araç modellerinin menzilini daha da artırmaya çalışıyor. 100 kWh güçle çalışacak olan yeni modellerin yakın tarihte caddelerde boy göstermesi bekleniyor. Eğer hiçbir sorunla karşılaşmadan bu teknoloji hayata geçirilebilirse Model S’in tek şarjla 600 kilometreden daha fazla yol gidebilmesi mümkün hale gelecek. 90D ismi verilen eski teknolojide bu rakam yalnızca 473 kilometre kadardı. Yani gözle görülür bir artış söz konusu olacak.

SUV klasmanında yer alan Model X ise tek şarjlar 480 kilometreden fazla yol kat edebilecek.

100D isimli yeni batarya teknolojisini sokaklarda ne zaman görebileceğimize dair resmi bir açıklama yok. Keza, ne kadara mal olacağına dair de. Ancak her ne fiyata satılırsa satılsın, Tesla hayranı otomobil kullanıcılarının bu teknolojiye sahip olmak için kesenin ağzını açacağı kesin gibi gözüküyor. Üstelik geliştirilen yeni bataryaların diğer otomobil üreticilerini elektrikli araç üretme noktasında teşvik etmesini beklemek de yanlış olmayacaktır.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor