arama

Tıp Dünyası İçin Biz Birer Veri, Doktorlarda Yazılımdan İbaret

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

İnsan hayatı o kadar önemli ve bir o kadar da hassas bir konu ki günümüzde insan sağlığının korunması üzerine tıp alanıda dahil olmak üzere ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Sağlık alanındaki teknolojinin geliştirilmesi için korkunç bütçeler harcanmaktadır.

Gelişen teknolojiyi her konuya el attığı gibi tıp alanına da el atmakta ezber bozmaya devam etmektedir. Önceden muayene olmak için basit bir randevu talebi bile ciddi zaman gerektiren bir konuydu. Henüz ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa bile giyilebilen çeşitli teknolojik aygıtlarla hastalıkların teşhisinin online olarak yapılması mümkün hale gelmiştir. Gelecek yıllarda belki de kola takılacak bir saat ve hatta basit bir bant bile hastalıklarımızı sürekli kontrol ve takip edecek, gerekli noktalarda bizlere bilgi verip yönlendirebilecektir.

Elbette ki bu teknolojik gelişim sırf hasta boyutunda değil doktor boyutunda da yaşanmaktadır. Oluşturulan yâda oluşturulması planlanan ve adına tedavi bankası denilen veri tabanları ile bireylere ait her türlü bilgi sistemde kayıt altına alınacak. Böylece bireyden sisteme düşecek her türlü semptom sistem üzerinde ve doktora ihtiyaç kalmadan otomatik olarak değerlendirilecek. Bu durumda doktorlarında yükünü oldukça hafifletecektir.

Doktorların Yerini Robotlar mı Alacak?

Net olarak bilinmelidir ki ciddi cerrahi müdahale gerektirmeyen konularda yukarıda bahsedilen sistem işletilmeye başladığında doktorlara pek de ihtiyacımız kalmayacak. Doktorların yerini çeşitli yazılımlar ve bilgisayar programları alacak. Doktor yerine görev yapacak olan yapay zekâ, reçetemizi oluşturup elimize tutuşturacak. Tabi önce sistemin ciddi anlamda geliştirilmesi gerekmektedir.

Bir de bu işin cerrahi boyutu var ki, hali hazırda teknolojik cihazlar her türlü cerrahi ameliyatlarında kullanılmakla beraber uzman doktor olmaksızın bu cihazların kendi başlarına ameliyat yapabilmeleri en azından şu an için çok da mümkün gözükmüyor.

Tabi bu anlatınlar ülkemiz için şimdilik hayal.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor