arama

ATM’lerden Touch ID ile Para Çekme Dönemi Başlıyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

iPhone 5S ile birlikte hayatımıza giren Touch ID, biz kullanıcıları App Store üzerinden satın alma işlemlerinde şifre girme derdinden kurtarıyor. Ayrıca her ne kadar ülkemizde yaygın olmasa da, yurtdışında birçok ödeme noktasında PIN girmek yerine Touch ID üzerinden Para çekme ve ödeme yapabilmek mümkün. Görünen o ki Apple, çeşitli firma ve markalarla işbirliğine yönelerek Touch ID’nin kullanım alanını daha da genişletmeyi hedefliyor.

Slashgear’da yer alan habere göre ABD genelindeki 70 bin kadar ATM lokasyonunda Touch ID ile ödeme yapma dönemi başlıyor. ATM sektöründe hizmet veren FIS ve Payment Alliance International isimli iki şirket, Apple’ın Touch ID teknolojisini kullanmaya karar verdiklerini duyurdu. Buna göre benzin istasyonları, mağazalar, restoranlar ve AVM’lerde iPhone kullanıcılarının kart kullanmadan para çekebilmeleri artık mümkün olacak.

Söz konusu sistem FIS’in geliştirdiği bir uygulama tarafından otomatik oluşturulan QR koduyla çalışacak. Parmak izinizi uygulamaya okuttuktan sonra oluşturulan QR koduyla doğrulama işlemini tamamlayan kullanıcılar, ATM makinesinin okuyabileceği benzersiz bir kod sayesinde para çekme işlemini gerçekleştirebilecekler. Daha sonra oluşturulan elektronik fatura da hızlı bir şekilde telefonlara gönderilecek.

FIS’in yaptığı açıklamaya göre bu çözüm, para çekme işlemlerini daha da güvenli hale getirecek. Plastik kart kullanmaktan ve kart hırsızlarının akıl almaz yöntemlerinden Touch ID ile korunan kullanıcılar, 10 saniye gibi kısa bir süre zarfında para çekmenin de keyfini yaşayacaklar.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor