arama

Toyota ve Mazda’dan Kritik İşbirliği!

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Elektrikli ve otonom araçlar söz konusu olduğu zaman halihazırda pazarda boy gösteren birçok otomotiv markasının aralarındaki rekabeti geçici bir süreliğine de olsa göz ardı ederek kritik işbirliklerine imza attığına şahit oluyoruz. Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen elektrikli ve otonom araçlar, önümüzdeki yıllarda otomotiv endüstrisini de kökten değiştirmeye aday. Bugün gelinen noktada ise Japon otomotiv devi Toyota, Mazda ile birlikte anlaşarak güçlerini elektrikli araç geliştirmek üzere birleştirdiklerini duyurdu.

Toyota ve Mazda’ya ek olarak Denso isimli tedarikçi de bu ikilinin arasına katılacak.

Basın açıklamasıyla duyuruldu

Toyota tarafından geçtiğimiz gün yapılan basın açıklamasında bu üç şirketin elektrikli arabalar için temel yapısal teknolojiler geliştireceği duyuruldu. Ayrıca şirketler kendi aralarında mühendisler belirleyerek yeni bir şirketi de hayata geçirecekler. Bahsi geçen mühendisler en üst teknolojiyi kullanarak elektrikli araçlarda kullanılmak üzere temel bileşenleri geliştirmeye başlayacak.

Toyota, Mazda ve Denso arasındaki anlaşma oldukça kapsamlı. Aile arabaları, SUV’lar, minik araçlar ve kamyonetler de anlaşmaya dahil. AR-GE’ye ayrılan para miktarı bu üç firmada da eşit olacak. Mazda ve Toyota geleneksel olarak kendi markaları üzerinden elektrikli araç satmaya devam edecekler.

İşbirliklerine açık olduklarını söylediler

İşin güzel ve heyecanlandırıcı tarafı şu ki, yukarıda ismi zikredilen 3 dev marka diğer otomotiv üreticilerinden gelen işbirliklerine de açıklar. Kim bilir, belki ilerleyen günlerde elektrikli araç üretmek isteyen diğer firmalar da bu üçlüye katılır.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor