arama

Twitter, “IŞİD’e Destek” Suçlamasından Beraat Etti

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Twitter kullanan hemen herkes IŞİD sempatizanı anonim hesaplarla karşı karşıya gelmiştir. Sosyal medya üzerinden IŞİD terörünü övücü paylaşımlar yapan bu hesapların giderek çoğalması sonucu ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Twitter’a IŞİD saldırılarının sorumluluğunun yüklendiği bir dava açıldı. Hesaplara zamanında müdahale etmemek ve göz yummakla suçlanan Twitter’a açılan bu dava Kaliforniya Eyalet Mahkemesi tarafından reddedildi.

Ürdün’ün başkenti Amman’da IŞİD’li teröristlerce vurularak öldürülen Lloyd “Carl” Fields, Jr. ve James Damon Creach isimli iki ABD’li müteahhitin ailelerinin açtığı davada Twitter suçlanmıştı. Anti Terörizm Yasası’nı ihlal etmekle suçlanan Twitter, IŞİD militanlarının propagandalarını yaydığı, yeni militanlar devşirdiği ve bağış topladığı bir mecra olarak tanımlanmıştı.

Ancak görünen o ki yargıçlar Twitter’ı bu suçlamalardan sorumlu tutmamayı tercih etmiş. Sosyal medya platformundaki IŞİD’lilerin hareketlerini takip etmesinin ve zamanında müdahale edebilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilen Twitter, bu suçlamadan beraat ederek hisse değerlerinin kayba uğramasını da önlemiş oldu.

Ancak mesele henüz burada kapanmış değil. Davacıların önümüzdeki 20 gün içinde karara itiraz edebilmeleri mümkün. Neyse ki Twitter, bu tür terör faaliyetlerinin ardından suçlanan ilk sosyal medya platformu değil. Daha önce de Facebook ve Google, Kasım ayında işlenen Paris katliamında öldürülen bir genç kızın babası tarafından “teröre destek vermek”le suçlanmıştı. Daha sonra Fransız mahkemelerinden “terörü yüceltme ve propagandasını yapma” gibi ağır suçlamalara dair takipsizlik kararı çıkmıştı.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor