arama

Twitter Karakter Sınırlamasının Kalkacağı Söylentisi Tarih Oldu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Sosyal medyada en ufak gelişme veya haber çok abartılı bir şekilde çok hızlı yayılıyor. Bu yayılmada aktarılan bilgilerin büyük bir çoğunluğu abartılı veya gerçek dışı olabiliyor ki bu durumun en yeni örneklerinden birisi her Twitter kullanıcısının merakla beklediği tweetler için 140 karakter sınırının kalkacağı yönünde olan iddiadır. Son zamanlarda özellikle Twitter üzerinde sıkça görülen ve her dile getirilişinde daha fazla kişiye ulaşan bu haber, yapılan açıklama ile birlikte tarihteki yerini aldı.

Twitter’ın ortak kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, San Francisco merkezli şirketin kullanıcıların gönderdikleri tweet’lerin uzunluğunun sosyal medyada gündemde olduğu gibi uzatılmayacağı açıklamasını yaptı. Amerika’daki en popüler televizyon kanallarından birisi olan NBC’deki ‘Today’ şovunda gerçekleştirdiği bir röportaj esnasında Twitter kullanıcılarının yazılarının ne kadar uzun olabileceğini belirten 140 karakter limitinin söylentilere karşın kesinlikle arttırılmayacağı veya değiştirilmeyeceğini belirtti.

Bu açıklama ile birlikte son dönemlerde Twitter üzerinde sürekli dile getirilen Twitter limitinin 10.000 karaktere yani yaklaşık olarak 2000 kelimeye çıkartılacağı söylentisinin ortadan kaldırılmasını sağladı. Ocak ayı içerisinde Dorsey, Twitter üzerinde yeni bir popülarite olan, karakter limitini aşmak için yazıların ekran görüntülerinin paylaşımı hareketine yanıt olarak, bir yazının resminin gerçek bir yazı olsaydı ne olacağını sorduğu bir tweet atmıştı. Bu durumda söylentilerin güçlenmesini ve daha popüler olmasını sağladı.

İnternet ve sosyal mecralar üzerinde bu tweet ile birlikte de artış gösteren Twitter 140 karakter sınırının kaldırılacağı söylentisi, kendisini daha fazla kelime ile ifade etmek isteyen kullanıcıların fazlasıyla heyecanlanmasına ve hatta bazı kullanıcıların kendi başlarına bu konu ile ilgili olarak harekete etmeye başlamıştı. Tweet’lere ilave edilen görüntüler dışında kullanıcılar ‘tweet fırtınası’ olarak isimlendirilen bir teknik ile belirli bir fikrin ulaştırılabilmesi için seri tweet’ler atmaya başlamıştı. Buna karşın Silikon Vadisi’nde bulunan yöneticilerin internetteki ısrarlar sonucu herhangi bir şey yapmayacaklarını söylemelerine rağmen, bu yapmayacaklarını dile getirdikleri şeyi gerçeğe dönüştürmeye yönelik olarak oldukça uzunda bir geçmişleri bulunduğu tartışılmaz bir gerçek olarak internet kullanıcıların hafızasında kendisine yer buluyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.