arama

Twitter, Kelime Filtreleme Özelliğini Geliştiriyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Dünyanın bir numaralı ağı Facebook’tan sonra en çok tercih edilen sosyal medya platformu olarak lanse edilen Twitter, zaman zaman bünyesinde barındırdığı “trol”lerle kullanıcıların canını sıkabiliyor. Hakaret, küfür ve tehdit içerikli mesajlar yazarak normal Twitter kullanıcılarını rahatsız eden bu kişileri engelleyerek uzaklaştırmak bir çözüm sunuyor olsa da, kullanıcılar daha kapsamlı bir filtreleme özelliğine kavuşmak istiyorlardı. Twitter da bu çağrıya daha fazla sessiz kalmamışa benziyor ki, yakın tarihte filtreleme özelliğini sunacağını duyurdu.

Bloomberg’deki habere göre söz konusu bu özellik, belirli anahtar kelimelerin engellenmesi ve bu kelimeleri içeren paylaşımların ana sayfada gözükmemesini sağlayacak. Kimliğini açıklamak istemeyen kaynaklar, Twitter’ın bu özelliği yaklaşık bir senedir getirmeyi planladığını, ancak ne zaman aktif olarak kullanıma sunacağının belli olmadığını söylüyor.

Hatırlanacağı üzere kelime bazlı filtreleme özelliği Twitter’dan önce bir başka sosyal medya ağı olan Instagram’a gelmişti. Kullanıcılar bazı anahtar kelimeleri içeren yorumları otomatik olarak engelleyebiliyor ve paylaşımlarının altından silinmesini sağlayabiliyorlardı. Ancak Twitter’a gelmesi beklenen bu filtreleme özelliği, mesajları silmekten çok söz konusu hesabı “sessize alma” fonksiyonuna benziyor. Yani mesajlar Twitter’da yine duracak, ancak sadece siz göremeyeceksiniz. O hesabı otomatik olarak sessize almışsınız gibi.

Üçüncü parti yazılımlardan Tweetdeck ve Tweetbot, halihazırda bu özelliğe sahip. Irkçı, cinsiyetçi, aşağılayıcı bazı anahtar kelimeleri belirleyerek tweet akışında canınızı sıkması muhtemel paylaşımları böylece engelleyebiliyordunuz.

etiketlerETİKETLER

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor