arama

Twitter’da 280 Karakter Dönemi Başlıyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Bugüne kadar yalnızca 140 karakterlik paylaşımlar yapabilmenizi mümkün kılan Twitter, şimdilerde bu sınırı 280 karaktere kadar yükseltmeyi planlıyor. Site kurulduğu günden bu yana tartışma konusu olan karakter sınırı, daha önce de gevşetilmişti. Anketler, fotoğraf ve videoların yanı sıra @ işaretiyle belirtilen kullanıcı isimleri de 140 karakter sınırına dahil edilmiyordu.

Bazı kullanıcılar bu 140 karakterlik sınırın faydalı olduğunu, az kelimeyle veciz sözler yazıldığını dile getiriyordu. Bazıları da fazladan kelime yazmanın hiçbir zararı olmayacağı görüşünü taşıyordu.

Twitter kullanıcılarına daha fazla alan açıyor

Peki, Twitter yöneticileri bu konu hakkında ne düşünüyor? Görünüşe göre onlar da 140 karakterlik sınırın pek adaletli olmadığı fikrini taşıyor. Çünkü Japonya, Korece ve Çince gibi dillerde 140 karakterlik sınıra takılmadan çok daha fazla kelime yazabilmek mümkün. Bu da diller arasında farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir, ancak adaletsiz olduğu herkesçe kabul ediliyor.

Bu durumun önüne geçmek isteyen Twitter, 280 karakterlik tweet atabilme özgürlüğünü yalnızca küçük bir grubun beğenisine sunmuş durumda. Tüm dillerden kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyor, ancak yukarıda yer alan 3 dil hariç.

Kullanıcılar bu duruma ne diyor?

Trump gibi pek sevilmeyen Twitter kullanıcılarının artık daha fazla kafa ütüleyeceğini düşünerek 280 karakter kararına karşı çıkanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Ancak ilerleyen dönemde kullanıcıların bu yeniliğe ayak uydurması da işten değil. Bakalım, bu radikal kararın tutup tutmayacağını sonradan hep birlikte göreceğiz.

etiketlerETİKETLER

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor