arama

Ülke Çapında TOR Ağına Erişim Engellendi

TOR Ağına Erişim Engellendi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Tor Browser’ı indiren herkesin anonim olarak internette gezinebilmesine imkân tanıyan Tor ağına direkt erişim Türkiye genelinde engellendi. Halihazırda birçok internet kullanıcısı, Tor ağına bağlanarak sansürlü web sitelerine erişim sağlıyordu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda da Türk internet sağlayıcısı şirketlerine VPN (Sanal özel ağ) servislerini engellemeleri yönünde emir gelmişti. Bazı telekomünikasyon firmaları VPN kullanımını engellemişti ve geriye Tor ağına bağlanmaktan başka bir çözüm yolu kalmamıştı. Bugün ise yasaklı sitelere giriş için en iyi VPN alternatiflerden biri olan Tor da en azından şuan için kullanılamaz hale gelmiş bulunuyor.

Yerli ve yabancı birçok aktivist, bu kararın ardından Türkiye’nin sansür politikalarının “ılımlı”dan “şiddetli”ye doğru değiştiğini söyledi.

VPN’den sonra sıra Tor’a geldi

The Onion Router kelimelerinin kısaltması olan Tor, çeşitli şifreleme yöntemlerini kullanarak web sitelerine sürekli olarak farklı ağlar üzerinden istekler gönderiyor, bu sayede kullanıcıların anonim olarak internette gezinebilmelerini sağlıyordu. Çin ve Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılan bu ağ hakkında ne yazık ki ülkemizde engellenme kararı alındı.

Turkey Blocks isimli Twitter hesabından paylaşılan görselde de Tor ağına olan erişim isteklerinin bıçak gibi kesildiği görüldü. Bu da tüm ülke genelinde Tor’un engellendiğinin bir kanıtı olarak yorumlandı.

Konuyla alakalı gözlerin çevrildiği Tor geliştiricileri ise sansürü aşmak için buldukları çözüm yöntemine dair henüz bir açıklama yapmış değil.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ