arama

Ünlü Fotoğrafçı Getty Images’e 1 Milyar $’lık Dava Açtı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Birazdan okuyacağınız haber ilk etapta şaka gibi gelebilir, ancak kesinlikle değil. Dünyanın en büyük stok fotoğraf siteleri arasında yer alan Getty Images, sattığı fotoğrafları izinsiz kullanan kişilere gönderdiği tehditvari mektuplarla bilinen bir platform. Bilgi ve belgelere ulaşmanın daha da hızlandığı modern internet çağında da bu davranışını devam ettiren Getty, bu sefer sert kayaya tosladı. ABD’li ünlü fotoğrafçı Carol Highsmith’e bir fotoğrafı izinsiz kullandığına dair ihbar mektubu gönderdi. Ancak bu mektup ortaya çok ilginç şeylerin dökülmesini de sağladı: Getty’nin üzerinde hak iddia ettiği fotoğraf, bizzat Highsmith tarafından çekilmişti!

Yani Getty, Highsmith tarafından çekilen ve ücretsiz olarak kamuya bağışlanan bir fotoğraf üzerinde hak dava ederek fotoğrafın bizzat sahibine ihbar mektubu gönderdi. Üstelik kendi çektiği bir fotoğraf için ünlü fotoğraf sanatçısından para istedi!

Şimdiden birçok internet sitesine konu olan bu haber üzerine eleştiri okları Getty Images şirketine yönlenmiş durumda.

Yaşanan bu acı ve bir o kadar da olayın ardından komik Getty Images’e dava açmış bulunan Carol Highsmith, şuanda 70 yaşında. Gençliğini ABD’nin dört bir yanını arşınlayarak fotoğraflamakla geçiren bu ünlü isim, çektiği 100 binden fazla fotoğrafı Kongre Kütüphanesi’ne bağışlayıp halkın kullanımına sunmuştu. Tüm bunlar için tek istediği, fotoğrafı kullanan kişilerin ismine de kaynak olarak yer vermesiydi.

Highsmith’in açtığı 1 milyar dolarlık devasa telif hakkı davasının en kısa sürede sonuçlanması, diğer tüm fotoğraf sanatçılarının da ortak dileği.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor