arama

Uzay Yolu Teknolojisi Gerçeğe Dönüşüyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • cengizhan kaya
 • 1 Star
  Loading...

Son senelerde çeviri teknolojisinde çok ciddi bir ilerleme görülmektedir fakat mevcut bu sistemlerin hiçbiri uzay yolundaki Communnicator’ın yerini tutmamaktadır. Bu cihaz her dile anında çeviri yapabilen ve kullanıcısının sesiyle çıktı veren Communicator’a yaklaşmaktadır.

San Francisco merkezli Startup BabelOn, konuşama ve sentezleme teknolojisi sayesinde söylenen her şeyi, başka bir dile, kendi sesinizle çevirebilmeyi hedeflemektedir. Öncelikle sesin San Francisco’daki stüdyoda özel yazılım ve donanımla kaydedilmesi gerekmektedir. Bu şekilde BLIP adı verilen, BabelOn dilbilgisi profili oluşturuluyor. Daha sonra ise cihaz konuşmadığınız dillerde sesinizi sentezleyerek oluşturabiliyor. Şu an İngilizce, Fransızca, İspanyolca, almanca, Çince, Portekizce, Hintçe ve Japonca hedefleniyor. Şirket yaklaşık 13 yıldır üzerine çalıştığı bu teknoloji ile oyun ve filmler için dublaj, eğitim içeriği, telefon ve medikal hizmetlerde sanal asistanlar, dillerin korunması, sesin gelecekteki nesillere aktarılması ve aynı zamanda gelecekte yeniden kullanılmak üzere saklanması gibi birçok alanda işlemler yapabilmeyi hedeflemektedir. Firmanın bu ürünü seri bir şekilde imalata geçirebilmesi için biraz zamanın geçmesi gerekiyor. Çünkü ilk stüdyoda kayıt yaklaşık 2 saat sürerken, analiz ve çeviri gibi yeteneklerin eklenebilmesi bir hafta ile birkaç ayı bulabiliyor. Hedef ise 6 ay geçtikten sonra ilk prototipi hazırlayabilmek ve yaklaşık 3 yıl sonra da gerçek bir çeviriyi yapabilecek duruma getirmek.

BabelOn’un Engadget’e vermiş olduğu bilgilere göre, insanların sesleri yüksek şifreleme ile saklanabilmektedir. Şimdilik projenin üretilmesi için kitle fonlama sitesi İndieGoGo’da otuz bin dolarlık bir kampanya ile katılımcıları bekliyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor