arama

Valve’in yeni Steam gelir sözleşmesi, oyun geliştiricilerine daha fazla para kazandırıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Valve’in oyun üreticileriyle yaptığı finansal anlaşmaya benzeri görülmemiş bir değişiklik

Steam ana şirketi Valve , dağıtım anlaşmasındaki değişim ile birim satışlarının sayısı arttıkça geliştiricilere daha fazla para kazandırarak, Cuma günü geç saatlerde online video oyunu pazarı için yeni bir gelir ayrılışı duyurdu . Normalde, Valve Steam oyunundaki tüm oyun satışlarının yaklaşık yüzde 30’unu alır, Steam Direct programındaki küçük geliştiriciler için oyunların bazı istisnaları vardır. Bu, bir oyun yapımcısı veya yayıncının kazandığı ilk 10 milyon dolarlık satış için geçerli olacak. 10 milyon ila 50 milyon dolar arasındaki tüm satışlar için bölünme yüzde 25’e çıkıyor. İlk 50 milyon doların ardından yapılan her satış için, Steam sadece yüzde 20’lik bir kesinti yapacak.

“Steam gibi büyük bir ağın değeri, tüm katılımcıların katkıda bulunduğu ve paylaştığı birçok faydaya sahiptir. Bu katkıları yansıtmak için doğru dengeyi bulmak, iyi işleyen bir ağda zor ama önemli bir faktördür, ”diye açıkladı şirket Steam Topluluğu sayfasındaki bir açıklamada. “Başarılı oyunların ve onların büyük kitlelerinin bu ağ etkileri üzerinde önemli bir etkisi olduğu her zaman açıktır. Bu nedenle Steam’in bu oyunlarda çekici bir platform olduğunu ve bu platformlar için çekici bir platform olmaya devam etmesini sağlamak, ağdaki tüm katılımcılar için önemli bir hedeftir.” Vana da Geliştiricilerin, anlaşmanın gizlilik hükmüne ilişkin bir güncelleme ile oyun satışları konusunda daha şeffaf olmalarını sağlamak.

Bu güncellenmiş anlaşma, mağazanın 15 yıllık geçmişindeki Steam’in finansal koşullarındaki en önemli değişikliği işaret ediyor ve kendini geliştiren oyunların yerine veya giderek artan sayıda rakip olan çevrimiçi oyun dağıtıcısıyla gitmekten ziyade, daha fazla geliştiriciyi daha çok uğraşmaya zorlayacak şekilde tasarlandı. .

VANA, BÜYÜK YAYINCILARDAN VE RAKİP OYUN MAĞAZALARINDAN GELEN REKABETİ ARTIRIYOR

Steam, son on yılda PC oyunları için baskın bir platform haline geldi ve öncelikli olarak platformuna girmeye yönelik kısıtlamaları gevşeterek ve PC oyuncularının başlıkları toplayıp başlatabilmeleri için öncelikli bir hedef haline geldi. Bunların hepsi tek bir yazılım parçasından yapıldı. Oyun analisti Steam Spy’a göre 2017 yılında Vana, sadece Steam geliri olarak 4,3 milyar dolar, mikro aktarım ve indirilebilir içerik saymıyordu .

Ancak yıllar geçtikçe, büyük oyun geliştiricileri ve yayıncıları, telif hakkı kısıtlamaları, geri ödemeler ve oyun güncellemeleri gibi işletmelerinin yönlerini daha doğrudan kontrol etmek ve ayrıca Steam’in aksi takdirde alacağı gelirden kaçınmak için kendi dağıtım kanallarını oluşturdular. Blizzard, EA, Epic ve Ubisoft şimdi kendi fırlatıcılarını kullanıyor ve Vana etkisi azalmaya başladı.

Buna ek olarak, Vana’nın kendisi , kendi platformunda şiddet, nefret dolu ve diğer şüpheli içerikler sunma konusundaki giderek artan lak tutumuyla ilgili tartışmalara karışmışken , Itchio gibi daha küçük, daha küratörlü oyun dağıtıcıları , özellikle büyük isim için popüler alternatifler haline geldi. indie oyun yapımcıları. Ayrıca, Steam ile rekabet edebilecek sosyal altyapıya sahip bir şirket olan belki de oyun sohbet platformu Discord, yakın zamanda kendi Steam yarışmacısını piyasaya sürdü ve Valve’in pazarının hakimiyetine karşı başka bir varoluşsal tehdit oluşturdu.

Bütün bunlar Steam için tehlikeli bir durum kadar ekler. En büyük PC oyunu pazarı olmasına rağmen, 150 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan şirket, açık bir şekilde şöhretine dayanamayacağını kabul ediyor. Valve, yerleşik sosyal avantajlarından uzaklaşmak için Discord’un bazı sosyal özelliklerini ödünç almaya başladı ve kısa bir süre sonra dünyanın en büyük oyun pazarı olan Çin’deki mağazasını piyasaya sürmeyi planlıyor . Ancak, Steam gelirini geliştiricilere daha cömert olarak değiştirmek, geliştiricileri mutlu etmek ve etrafta dolaşmak için son derece etkili bir stratejidir.

etiketlerETİKETLER