arama

Windows 10 Kutucuklarını Daha Güzel Gösterin

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Microsoft’un 2014 yılında tanıttığı yeni işletim sistemi Windows 10’la birlikte hayatımıza giren “kutucuk”lar uygulamaları açmadan güncelleme ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan güzel bir teknoloji. Windows 10’un sol alt köşesinden açılan Başlat ekranında gözüken bu kutucuklar zamandan tasarruf edebilmeyi mümkün hale getiriyor. Üstelik şık tasarımları ve ayarlanabilir boyutlarıyla da geniş bir kişiselleştirme seçeneği cabası.

Ancak bahsi geçen kutucukların olumsuz bir tarafı var. Windows 10 mağazasına eklenen uygulamalar haricinde, EXE uzantılı programları kutucuk olarak eklediğinizde çok çirkin bir ikon düzeni sizi karşılıyor. Haber görselinde de göreceğiniz üzere Opera, Firefox ve Chrome gibi uygulama mağazasında bulunmayan programların ikonları kutucuğun tam ortasında, çok küçük bir boyutta gösteriliyor. Bu da hem göz zevkini bozuyor, hem de programların diğer uygulamalar arasında sırıtmasına sebep olabiliyor. Üstelik yayınlanan güncellemelere rağmen Microsoft mühendisleri bu basit hataya kesin bir çözüm üretebilmiş değiller. Hal böyle olunca iş bağımsız bir yazılımcıya düşmüş gibi gözüküyor. Çünkü TileIconifier isimli ücretsiz minik bir program, bu kutucukları çok daha sevimli bir hale getirmeyi başarıyor.

Windows 10 Başlat Menüsünü Özelleştirin

Masaüstü programlarının Başlat ekranında çok çirkin görünmesinden sıkıldıysanız, bu adrese tıklayarak TıleIconifier’i indirebilirsiniz.

tileiconifier

Program oldukça geniş özelleştirme seçeneklerine sahip. Belirlediğiniz herhangi bir kısayolun ikonunu ve arkaplan rengini değiştirebilir, boyutlarıyla oynayarak nasıl gözükmesini istediğinize özgürce karar verebilirsiniz. Ayarlamayı yaptıktan sonra “Tile Iconify” butonuna basmanız yeterli.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.