arama

Windows 10’un Project Neon Kod Adlı Yeni Arayüzü Sızdırıldı

Windows 10'un Project Neon kod adlı yeni arayüzü
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Geçtiğimiz yıl Windows 10‘un kullanıcı arayüzünde önemli değişiklikler yapmaya hazırlandığını, bu çalışmaları da Project Neon ismi verilen bir çalışma kapsamında gerçekleştirdiğini öğrenmiştik. Bugün ise MSPoweruser isimli web sitesi, Project Neon‘a ait olduğu öne sürülen birkaç fotoğraf paylaştı. Bu fotoğraflarla Windows 10‘a gelecek yeni güncellemeyle birlikte kullanıcı tarafında muhteşem yeniliklerin yapılacağı da ortaya çıkmış oldu.

MDL2 tarihe karışıyor

Halihazırda Windows 10 bilgisayardaki kullanıcı arayüzü (UI) birimine MDL 2 (Microsoft Design Language 2) ismi verilmişti. Eğer Project Neon‘a ait bu görseller gerçeğe dönüşürse MDL 2 tarihe karışacak, yerine NEON arayüzü gelecek.

Hazırsanız NEON ile Windows 10‘un nasıl bir tasarım değişikliğine uğrayacağına göz atalım.

Animasyonlar, sadelik ve şeffaflık NEON‘un en göze batan özelliklerinden. Windows 7‘den aşina olduğum Aero Glass pencereler tekrar hayatımıza geri dönüyor. Ayrıca uygulamalardaki animasyonlar daha çok Windows Phone 8/7 dönemini andırıyor.

Acrylic dönemi başlıyor

Project NEON‘la birlikte Microsoft‘un yeni geliştirdiği “Acrylic” isimli tasarım bileşeni de Windows 10‘a geliyor. Bu özellik sayesinde uygulamaların navigasyon menüleri bulanıklaştırılıyor ve kullanıcılanın uygulamanın kendisine odaklanması sağlanıyor.

Eğer Windows 10 Insider Preview programına kayıtlıysanız yukarıdaki değişikliklerin bir bölümünü zaten kullanıyor olabilirsiniz. Project Neon‘un tam versiyonu hazırlandığı zaman da muhtemelen ilk olarak Insider kullanan Windows 10 sahipleri bu güncellemeyi alacak.

Şuanda yalnızca Mail ve Takvim ile Groove Müzik uygulamaları görüntülendi. Diğer uygulamalarda ne gibi değişikliklerin yapılacağı ise merak konusu.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor