arama

Windows Vista Resmen Öldü!

Windows Vista
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Dünyanın en büyük işletim sistemi üreticisi Microsoft, bundan 10 yıl kadar önce piyasaya sürdüğü Windows Vista işletim sisteminin fişini resmen çekti! Son dönemde kullanıcı sayısı hayli azalan, neredeyse kimse tarafından tercih edilmeyen Vista’ya verilen resmî destek artık son buldu. Buna göre 11 Nisan tarihinden, yani dünden itibaren Vista’ya hiçbir şekilde güvenlik yaması verilmeyecek. Ücretli veya ücretsiz yardım talepleri de cevaplanmayacak.

Microsoft’un forumlarında paylaşıldı

Yazılım firmasının resmî forum sitesinde paylaşılan yazıda 11 Nisan’da artık miadını doldurmuş bulunan Windows Vista’ya güvenlik güncellemeleri verilmeyeceğinin altı çizildi ve şu satırlar kullanıldı:

“Microsoft geçtiğimiz 10 yıl boyunca Windows Vista için ihtiyaç duyulan desteği müşterilerine sundu. Ancak artık zamanı geldi. Donanım ve yazılım alanında işbirliğine gittiğimiz firmalarla birlikte kaynaklarımızı daha güncel teknolojilere ayırmak istiyoruz. Bu sayede size çok daha yenilikçi ve muhteşem deneyimler sunabiliriz”

Vista kullanıcıları ne yapacak?

Hala daha ısrar ve inatla Windows Vista kullanmaya devam eden var mıdır, bilinmez. Ancak Microsoft şu aşamada yalnızca Vista’ya verdiği kurumsal desteği sonlandırıyor. Peki bu, ne anlama geliyor?

Artık güvenlik güncellemesi almayacaksınız, bu da işletim sisteminin hacker saldırılarına karşı açık olması demek. Virüsler, zararlı yazılımlar Vista’ya daha rahat bulaşabilecek. Bu da kişisel verilerinizin riske girebileceği anlamına geliyor. Öte yandan Microsoft Security Essentials uygulaması da artık Vista işletim sistemine sahip bilgisayarlara artık kurulamıyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ