arama

Xiaomi Mi 8 ekran incelemesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Evet, Xiaomi en son amiral gemisi Apple’ın iPhone X ile yaptığı gibi bir çentik kesme özelliğine sahip OLED ekranıyla donatıldı. Beğen ya da yapmayan Mi 8’in ekranı, giderek artan bir bayrak gemileri dünyasında rekabet edebileceklerini gösteriyor. Multimedya içeriğinin akıllı telefonlardaki deneyimin odağı olduğu ve bu makalede tam olarak test ettiğimiz şey budur.

 

Trendleri koruyan iyi bir panel

Xiaomi nihayet yeni ürün gamı ​​için bir OLED panele güvenmeye karar verdi. Mi MIX 2S’nin IPS paneli her zaman hoş ve mükemmel bir işçilik olmasına rağmen, akıllı telefonun zayıf noktalarından biri (benim görüşüme göre) özellikle her zaman ekranda gösterilmiyor . Mi8 ile Xiaomi, 18.7: 9 form oranı ve FullHD + çözünürlüğü (1080×2248 piksel) ile 6.21 “AMOLED ekran kullandı.

 

Mi MIX 2S’de kullanılan 18: 9 oranına kıyasla, ekran biraz daha uzundur. Neden? Çünkü Xiaomi mevcut trendleri takip etti ve bir çentiği tanıttı . Mi 8’in ekran yüzeyi oranı,% 90’a yakın bir değere ulaşıyor ve OPPO Find X gibi akıllı telefonların duvardan% 90 oranında kırılmasına rağmen kesinlikle yüksek .

 

Neyse ki şimdiye kadar kullanılan çentik ile herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadım bile akıllı telefon ayarlarından çentiği devre dışı bırakabilirsiniz. Ekranın üzerine yerleştirilen cam koruma, MIX serisi akıllı telefonlarda bulunmayan Gorilla Glass 5 kullanılarak güncellenmiştir.

Sadece tüm içerik HDR’deyse …

Xiaomi Mi 8’in ekranı hoş ve akıllı telefonlarla geçirdiğim günlerde büyük bir sorunla karşılaşmadım. Kontrastlar OLED teknolojisi sayesinde mükemmeldir ve renkler iyi dengelidir.

Temel olarak, beyaz panel biraz açık mavidir, ancak hem sıcaklık hem de renk doygunluğu gibi akıllı telefonun ayarları ile kalibre edilebilir. Sadece kutunun dışında akıllı telefon parlak renkler için kalibre ama aşırı doygun ve dürüst bir şekilde gerçekten güzel buldum. Bununla birlikte, ekranın bu yönlerini değiştirme olasılığı bir artıdır.

 

Ekran, uygun ölçüm cihazı ile ofiste yaptığımız testlerde de görüldüğü gibi, sRGB ve DCI-P3 renk alanlarını çok iyi bir şekilde kaplamaktadır.

Yapabileceğim tek not, ekranın maksimum parlaklığı hakkında: Panelden fiziksel olarak elde edilebilen maksimum parlaklıktan değil, kullanılabilecek maksimum parlaklıktan bahsetmiyorum.

Otomatik parlaklığı devre dışı bırakarak ve maksimum görüntü yoğunluğunu ayarlayarak, DataColor Spyder 5 Elite ile yaklaşık 500 nitelik bir değer kaydedebildik. Yeterli bir değer ancak en ünlü bayrak gemilerine ulaşmayan, doğrudan güneş ışığı altında koyu tonlarla (Twitter ve Siyah temalı Feedly) içeriğin okunması zor.

 

Muhtemelen akıllı telefonumda kullanılan ve yerel olarak Google Uygulaması olmayan Çinli yazılımlar nedeniyle HDR içeriğini dünyanın en popüler video akış platformundan görüntüleyemedim. Açıklamama izin verin: videolar oynatılır, YouTube HDR içeriğinin kullanımını bildirir, ancak ekran soluk ve sönük kalır.

 

Yanında bir HDR ekrana başka bir akıllı telefon koyarak ve aynı videoyu oynatırken, renk ve parlaklık eksikliğini fark edeceksiniz. HDR10 test videolarını galeriden veya VLC’den izlemek istenen sonuçları verdi, dolayısıyla video formatıyla ilgili önemli bir sorun olmadı. Muhtemelen MIUI’nin uluslararası versiyonu sorunu çözecektir.

 

Uzlaşmanızı seçin

Bir Xiaomi amiral gemisi ile ilgileniyorsanız, uzlaşmanızı seçmek zorunda kalacaksınız: çentiksiz bir akıllı telefon mu istiyorsunuz ve bu her zaman Ekranda her şeyden vazgeçmek anlamına gelse bile bir IPS paneli almıyor musunuz? Mi MIX 2S, akıllı telefonun diğer özellikleri aynı olduğu için seçim yapmaktır. Ayrıca MIX serisinde seramik gövde ve daha özgün bir görünüm bulunur.

Sunulan renklerin ya da AOD’ların alışkanlığı nedeniyle bir OLED ekranı olmadan yaşayamazsanız ve bir çentikle yaşamak istemiyorsanız, Xiaomi Mi 8 sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Kişisel olarak, MIX 2S’den biraz daha iyi olsa da, Mi 8’in ekranının kalitesini tercih ederim, ancak MIX, genel olarak benim favorilerim arasında kalır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor