arama

Yahoo’ da Skandallar Bitmiyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • seorehberi seorehberi
  • 1 Star
    Loading...

Yahoo ’nun geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ABD istihbarat servislerinin talebi sonrasında neredeyse yüz milyonlarca kişinin kullanıcı hesaplarının takip etmesine tepkiler neredeyse çığ gibi büyüyor. ACLU firmasının avukatı olan Patrick Toomey basına yapmış olduğu açıklamada ise yahoo ya verirken bu emrin aslında anayasanın da göz ardı edilmesi demektir dedi.

Yahoo Skandalı İçin Açıklama

Patrick Toomey bu girişim sonucunda ise yahoo nun  bu duruma mecbur olarak bırakılmış olduğunu söyledi.  Aslına bakarsanız bu şekilde casusluk olaylarına ilişkin ABD halkı her zaman bilişim markalarına da güveniyordu. Ancak bu olay aynı zamanda bilişim markalarının da güveliğinin tartışmasına neden oldu. Amerikanın dünya çapındaki bu gizli izleme faaliyetlerinin dünyaya açıklanmasını sağlamış olan NSA yetkilisi Snowden bu saatten sonra yahoo kullanıcılarının da hesaplarını kapatmalarının daha iyi olacağını açıkladı. Açıklamasında ise aynen şu ifadeleri kullandı. “Yahoo mu kullanıyorsunuz  Onlar yasaların dışına çıkarak yazdığınız her şeyi gizlice taradılar. Hesabınızı bugün kapatın.” ifadesini kullandı.

yahoo-da-skandallar-bitmiyor

Uluslar arası af örgütü ve de insan hakları dernekleri olayın yaşanmasına tepki gösterirken bu durumun internet teknolojisini aslında derinden yaralayacaktır denildi.  Burada hükümetin bu dinlemeleri yaparken de hangi kelime üzerinden yapmış olduğu halen açıklanmış değil. Firma ise bu konuyla ilgili henüz sessizliğini bozmuş değil ancak şirketten gelen bir takım açıklamada ise firmanın kanunlara uyduğunu ve itaat etmek durumunda oldukları söylendi

yahoo-da-skandallar-bitmiyor2

Bilgisayar korsanlarının ele geçirdiği bilgiler arasında 500 milyon kullanıcının adı, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi, karıştırılmış şifresi, hesap doğrulamak için gereken güvenlik sorusu ve cevabının bulunduğu kaydedilmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.