arama

Yapay zeka: bunlar akıllı akıllı telefonlar

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Dilek Aksoy
 • 1 Star
  Loading...

Yapay zeka, günlük yaşamın hemen her alanına giriyor ve akıllı telefonlar istisna değildir. Telefonlar daha akıllı ve daha akıllı olmaya devam ediyor! Bu yazıda size hangi modellerin özellikle heyecan verici AI özellikleri sunduğunu göstereceğiz.

Mobil Dünya Kongresi ve IFA gibi ticari fuarlarda , Huawei, Samsung ve Qualcomm, AI’ya odaklanan başlıca şirketler. Huawei’nin yonga iştiraki Hisilicon, Samsung’dan Bixby 2.0 ve Qualcomm’un AI Engine’inden iki NPU değil, yeni bir tane olan 999 Kirin 980 var. Ayrıca Apple’ın yeni biyonik işlemcisini ve Google’ın Pixel Visual Core’unu bu karışıma da atabilirsiniz. Bunlar akıllı telefonlarda AI için üç önemli uygulama alanıdır:

 • Fotoğraf, video ve görüntü tanıma: kameranın önündeki nesneleri tespit etme, fotoğraflar ve videolar için ayarları ayarlama ve görüntülerini içeriğine göre kataloglama. Bunlar, makine öğrenme çipleri veya algoritmaları gibi AI araçlarıyla kolayca optimize edilebilen şeylerdir. Tam da bu, Google, Huawei ve Apple’ın AI çözümleri ile yaptığı şey. Qualcomm’un AI Engine’i de bu tür işlemler için optimize edilmiştir.
 • Dil ve çeviri: Makine öğrenimi, konuşulan dilde kalıpları tanımak için mükemmel bir yoldur. Bir hoparlörün komutlarını, uzaktan veya arka plan gürültüsünün varlığı durumunda bile tanımak için kullanılır. Alexa, Siri, Cortana ve yardımcı olur. daha iyi iletişim kurabilir. Çeviri hizmetleri de iletişim alanında önemlidir. Microsoft’un çevirmeni ve DeepL, daha doğal çeviri sonuçları elde etmek için ağırlıklı olarak AI’ya güveniyor.
 • Performans ve pil ömrü: AI özelliklerini kullanan görevleri daha az pil tüketen ve daha verimli genel hale getirme. Daha fazla AI araçları mantıklı bir şekilde kullanıldığında, pil ömrünü uzatmak için daha fazla potansiyel var.

Tabii ki, bu sadece AI fonksiyonlarının mevcut halidir. AI akıllı telefon dünyasında hızla büyüyor ve gelecekte çok daha fazla uygulama göreceğiz. Gelişme ilerliyor ve biz hala başlıyoruz. Yine de, bugün bile doğru akıllı telefona sahipseniz, keyfini çıkarabileceğiniz heyecan verici AI işlevleri vardır.

Bir bakışta en ‘akıllı’ akıllı telefonlar

Huawei Mate 20 (Pro)

Bu Mate 20 Pro ve çok akıllı. Huawei’nin yeni amiral gemisi smartphone, Kirin 980’i ilk kez kullanan ve iki NPU’yu paketleyen ilk model. Cihaz bundan çok yararlanıyor. Tek başına olan özellikler çok kullanışlıdır: kamera üzerinde sahne tanıma, yüz tanıma, fotoğraf sıralama ve çevrimiçi bağlantıya ihtiyaç duymadan cihaz üzerinde doğrudan çeviri. Her şeyden önce, yeni çipi gerçekten ayırt eden Kirin 970 ile karşılaştırıldığında performans artışı. Oh ve bu arada, Kirin 980 aynı zamanda Mate 20’nin standart versiyonunda da mevcut.

Google Pixel 3 (XL)

Google kısa süre önce Pixel 3’ü daha büyük Pixel 3 XL ile birlikte yayınladı. Yapay zeka, iki alanda her iki cihaz için de önemli bir rol oynar: Google’ın dil asistanı her zaman daha fazla öğrenme sürecindedir ve yalnızca tek bir objektife sahip olan kamera son derece akıllıdır. Ayrıntılı yazılım, Google’ın en yeni Snapdragon işlemcisine güvenerek mükemmel sonuçlar sağlar.

Huawei P20 (Pro)

Markanın yeni Mate serisinin yanı sıra, Huawei P20 ve P20 Pro da popüler ve güncel akıllı telefonlar. Kirin 970 bir akıllı telefonun kendi NPU’su ile ilk çipti ve işlevleri onun halefi, Kirin 980’den çok farklı değil. Yeni yonga seti çok daha hızlı olmasına rağmen, “eski “işlemci. Somut olarak bu, AI’nın harika fotoğraflar oluşturmasına yardımcı olurken, NPU görüntü arama ve güç tüketimi açısından birçok avantaj sunar.

Onur 10

Huawei iştiraki markası Honor, bu baharda bu fiyat-performans sevgilisini sundu. Onur 10, sadece iki kamera ile temel olarak bir P20 Pro’dur – aynı işlemci ve benzer özelliklere sahiptir. Fotoğrafa gelince onur daha akıllıdır, çünkü eğer fotoğrafa uymuyorsa, AI efektlerini daha sonra kapatabilirsiniz. 500’den fazla senaryo ve 22 kategoriyle, kamera objektifi önünde neredeyse her şeyi tanıyor. Şeref 10, resmi birkaç alana ayırmak kadar ileri gider ve ardından her bir bölümü bireysel olarak yazılım aracılığıyla düzenler. O kadar hızlı ki zor fark edersin.

Apple iPhone XS

Apple iPhone XS’deki A12 Bionic ile Apple, herhangi bir akıllı telefonda en hızlı AI işlemcisine sahip olmaktan gurur duyuyor. Oktacore yonga seti, tek başına NPU’da saniyede beş trilyon aritmetik işlem gerçekleştirir ve bu da etkileyici bir rakamdır. Apple, çevreyi mümkün olduğunca çabuk ve doğru bir şekilde tanımanın önemli olduğu AR uygulamalarında uzmanlaşmıştır. Bu, iPhone XS’nin yanı sıra hiçbir cihaz yapmaz. Apple ayrıca, Core ML platformu üzerinden harici geliştiricilere makine öğrenimi teknolojisi sunmaktadır.

Samsung Galaxy S9 / S9 +

Samsung’un işlemcisinde bir AI birimi yok, ancak yine de dil asistanı Bixby ile yapay zekaya dayanıyor. Bixby’nin Galaxy S9 üzerinde kendi düğmesi var ve Bixby 2.0 ile daha fazla özellik ve olasılık var. Asistanı mutfak aletleri ve alarm sistemi ile akıllı ev ağına bile entegre edebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note9

Samsung Galaxy Note 9, steroidler üzerinde oldukça fazla bir Galaxy S9: Daha büyük, daha güçlü ve benzersiz bir kalemle geliyor. Ancak her iki akıllı telefon da kendi AI ünitesi ve Bixby düğmesi olmadan geçmek zorunda olan Exynos 9810’u kullanıyor. Samsung’un asistanı nispeten yavaş gelişiyor olsa da, Bixby Family Hub süper buzdolabı gibi diğer ağ cihazlarıyla entegre olacağından piyasa lideri gelecekte ona güvenmeye devam edecek.

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor