arama

Yapay Zeka Kuzey Kore’den Daha Tehlikeli

Yapay Zeka
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Güney Afrika asıllı olarak tanıdığımız Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci olan Elon Musk, yapay zeka konusundaki öncülerden. Bildiğiniz gibi Tesla teknolojisini çıkaran ve çeşitli çalışmalarıyla ön plana çıkan Musk, bu konuda da öncü çözümler sunuyor. Elon Musk, yaptığı çalışmalarda ve söylediği söylemlerde, yapay zeka güvenliğinden endişe duymuyorsanız, duymalısınız diyor. Zira Kuzey Kore’den çok daha riskli olduğunu söyleyen bir şekilde twit attığını söyleyebiliriz.


Open Al yapay zeka botunun maçından hemen sonra yapılan bu açıklama ile Elon Musk, endişelerini dile getiriyor. Dünyanın en iyi oyuncularından birini hızlı bir şekilde yenen ilk yapay zeka, bu zaferinden oldukça söz ettirmişti. Lakin bu zafer ardı Elon Musk, twit atarak, yapay zekanın Kuzey Kore’den dahi tehlikeli olabileceği konusu konuşuldu. Söylemleri içerisinde, yapay zeka karşısında yeni bir katman yaratılmaz ise, insanlığın bir nevi ev kedisine dönüşeceği gibi durumların olmasından bahsetti. Yani bir nevi tehlike var ve bunun için de yeni bir katman yaratılması gerekiyor. Bu söylemlerini sürekli tekrarlayan Elon Musk, yaptığı çalışmalarda her zaman için kendini ön plana çıkarmaktan ise teknolojilerini ön plana çıkarmayı seçiyor. Çünkü teknolojinin insana fayda sağlayacağına inanıyor (haklı olarak). Tabii bu durum, yapay zeka konusunu gerçekten farklı bir yere getirecek gibi.

Yapay zekanın kullanımı ve onun eğitimine dair Facebook bu konuda çalışmalar yapmıştı hatırlarsanız. Hatta robotlar, insanların dilini bırakıp kendi dillerini oluşturmuşlardı aralarında. Hatta bu yüzden Facebook tarafından fişleri çekilmişti ve çeşitli yenilikler ile ön plana çıkarılmaya dair seçenekler üretilmişti. Peki ama, yapay zekanın bu denli ilerleyişi ve ön plana çıkarılan seçeneklerin ne gibi bir farkı olabilir bizim için? Tabii ki de pek çok artısı var iken, bunun yanında tehlikeler de görülebilir. Bakalım neler yaşanacak.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ