arama

Yeni iPhone’da Kulaklık Girişinin Olmaması Hayal Kırıklığına Yol Açtı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Apple’ın dün tanıttığı yeni iPhone 7’de 3.5 mm’lik kulaklık girişini kaldırması hayal kırıklığına yol açtı. Birçok kişi bu değişikliği teknolojiye ve değişen dünyaya ayak uydurmak maksatlı değil de, Apple’ın müşterilerinden daha çok para kazanmak için yaptığı bir değişiklik olarak yorumluyor. Gerçek şu ki, haksız da sayılmazlar.

Evet kabul edelim ki bildiğimiz kulaklık girişleri epey eski bir teknoloji. Apple da yaptığı sunumda bunu vurguladı ve neredeyse 100 yıllık bir teknoloji olduğunu söylemekten çekinmedi. Bugün yeni bir iPhone 7 alan kullanıcılar 3.5 mm’lik girişe sahip kulaklıklarıyla müzik dinlemek istedikleri takdirde yanlarında sürekli bir aracı kablo taşımak zorunda kalacaklar. Bu kablo da şarj girişine takıldığı için telefonu hem şarj edip hem de müzik dinlemek tarihe karışacak. Oldukça kötü olan bu duruma karşı Apple nasıl bir çözüm yolu öneriyor dersiniz? 159 dolar daha vererek Airbuds isimli kablosuz kulaklıkları satın almak. Öneri, telefona 4 bin liraya yakın bir para verdikten sonra 500 lira da kulaklık için vereceğiniz anlamına geliyor.

Çok fazla gelenekçi davranmanın kimseye faydası yok. Misal, Apple daha önce de laptop modellerinden DVD sürücüsünü kaldırmıştı. Dosyaların bulut depolama sitelerinde saklandığı günümüz için bu doğru bir karardı. Ancak kulaklıklar söz konusu olduğunda bu pek doğru değil. Çünkü kablosuz kulaklıklar hem büyük hoparlörle uyumlu çalışmıyor, hem de şarjları çok çabuk tükeniyor. Üstelik kulaklık girişinin kaldırılmış olmasına rağmen iPhone 7’de gözle görülür hiçbir incelme yok. Hala daha 7.1 mm kalınlığa sahip. Oysa kulaklık girişine sahip muadili Android cihazlar Vivo X5 Max (4.75mm), Oppo R5s (4.85mm), Samsung Galaxy A8 (5.9mm), Huawei P8 (6.4mm) kalınlığında.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.