arama

Yerli Üretim logosunda Türk Bayrağı olmalı mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

19 Eylül’de düzenlenen basın mensubu toplantısında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuşma yaptı. Pekcan Türkiye’de üretilen yerli ürünlerin  marketteki etikette yer alacağını ifade etti ve ‘yeni üretim ‘ logosunu tanıtma gereği duydu . Sosyal medya da logoda neden Türk Bayrağı konulmadığı ile ilgili bir çok yazılar yazıldı .

Yurt için de ve yurt dışında Türkiye’nin bir çok logosu bulunmaktadır . Logoların geniş bir kısmı market raflarında ticari ürünlerinde ve büyük uluslararasında ülkemizi temsil etmektedir.

Bakan Ruhsar Pekcan yaptığı çalışmada Türkiye’de yaşayan insanların  yerli olarak  üretilen ürünleri sevk etmeye yönlendiriyor.Yani ilerki zamanlarda marketten yaptığımız alışveriş günlerinde market raflarında ülkemizde üretildiğine dair etiket fiyatlarının yanında ‘yerli üretim’ logosunu görmüş olacağız. Ticaret Bakanının bir diğer çalışması da yabancı ürünlerin etiket fiyatlarının yanında hangi ülkeden üretildiğine dair yabancı firmalarınında logolarının kullanılacağının da bilgisini verdi.

Sizce neden logolarda Türk Bayrağı kullanılmadı?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 2893 sayılı maddesinde bulunan yasaya göre Türk Bayrağının ticari faaliyetlerinde kullanılmasının yasaklanması gerektiği yazıyor.Bu durumda Ticaret bakanının bu kanunu es geçmesi söz konusu olamaz.

Dünyanın her yerinde her kimse bizim sahip olduğumuz bayrağa saygı göstermesini beklemeliyiz evet.. Ama yine de bu yüzden logolarda olmaması ülkemiz için daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yerli ürünlerde kullanılmaması gerektiğine inanıyorum çünkü kullandığımız her ürün paketini çöpe atıyoruz ancak uğruna can verdiğimiz Türk Bayrağını böyle kolayca kullanıp atamayız.

Son olarak bir kaç logo fotoğrafını sizinle paylaşacağım:

Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Yorumlarınızı bekliyorum ..