arama

Youtube Mobil Uygulamasına Canlı Yayın Desteği Geliyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Dünyanın en popüler video paylaşım mecrası Youtube, dün resmî kanallar üzerinden yaptığı açıklamada mobil uygulamasına canlı yayın desteği getireceğini duyurdu. Şuanda canlı yayın yapmak için bir web kamerasına sahip olmanız ve tarayıcınız üzerinden youtube.com adresine gitmeniz gerekiyor. Periscope ve Meerkat gibi uygulamaların aksine yeni yeni mobil uygulama üzerinden canlı yayın desteğini sunmaya başlayacak olan Youtube, bu özelliği The Young Turks isimli kanal üzerinden de test etmiş.

yong

Tek bir dokunuşla yayın

iOS ve Android platformlarına verilmesi planlanan güncellemeyle birlikte Youtube uygulamasının kenarına kırmızı renkli bir canlı yayın butonu yerleştirilecek. Bu düğmeye dokunan kullanıcılar seçtiktleri bir fotoğrafı küçük resim olarak ayarlayıp tüm hayranlarına canlı yayın yapabilecekler. Canlı yayını izleyen Youtube kullanıcılarına gerçek zamanlı yazışma imkânı da sunulacak.

İlk kez “Kraliyet düğünü” ile tanıştık

Canlı yayın uygulamalarının geçmişi pek de eskiye dayanmıyor. Youtube’da gerçekleştirilen ilk canlı yayın, 2011 yılında İngiltere’de düzenlenen kraliyet düğünüydü. Daha sonra internet alemi Felix Baumgartner’in uzaydan atlayışına Youtube’dan tanıklık etti.

Sektörün lideri Periscope

Twitter’ın bünyesine katıldıktan sonra inanılmaz bir hızla büyüyen Periscope, şuanda en çok tercih edilen canlı yayın uygulamalarının başında geliyor. Periscope’u YouNow isimli mecra takip ederken, ilk günlerini mumla arayan Meerkat da listede yer alıyor. Youtube’un mobil uygulamalara getireceği canlı yayın desteğiyle rekabetin daha da kızışması işten bile değil.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor