arama

Zuckerberg’in Fotoğrafındaki Dikkat Çeken Detay

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Dünyanın en büyük sosyal mecrası Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’ın 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmasını çektiği bir fotoğrafı paylaşarak kutladı. Ancak fotoğrafta yer alan bazı ufak detaylar, kısa sürede tartışma konusu haline geldi.

Fotoğrafın arkasında gözüken laptopun kamerasının ve mikrofon girişinin bantlı olması, Zuckerberg’in de hacker saldırılarına karşı önlem aldığı şeklinde yorumların yapılmasına yol açtı. Aynı zamanda Zuckerberg’in Outlook yerine Mozilla’nın geliştirdiği açık kaynaklı Thunderbird yazılımını kullanması da dikkatlerden kaçmadı.

Virüs bulaşma ihtimalinin bulunmadığı Mac OSX işletim sistemini kullanan Zuckerberg’in bantla önlem alması bir paranoya mı, yoksa her kullanıcının alması gereken önlemlerden birisi mi? Bilemiyoruz. Ancak Zuckerberg gibi birisinin dahi kamera ve mikrofon girişlerini bantlaması, sıradan kullanıcıların kat kat daha fazla güvenlik önlemi alması gerektiğini gösteriyor.

İnsanları köle haline getiriyorlar

Çeşitli trojan yazılımlarıyla kullanıcıların bilgisayarlarına tam hakimiyet kuran kötü niyetli saldırganlar, kamera aracılığıyla kişilerin en özel anlarına dahi tanıklık edebiliyorlar. Daha sonra çektikleri görüntüleri şantaj amaçlı kullanan hackerlar, fotoğrafların internette yayılmaması karşılığında kullanıcılara diledikleri her şeyi yaptırabiliyorlar. Mikrofonla da ortam dinlemesi gerçekleştiren saldırganlardan birisi, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Luis Mijangos isimli genç. Bir kadının en mahrem anlarını görüntüleyen ve ses kaydını alan Mijangos’un yakalanmasıyla birlikte bir çok laptop kullanıcısı kameralarını bantlamaya başladı. Bu işi ticarete döken EFF isimli site de farklı tasarımlarda laptop kamerası bantlarının satışını gerçekleştiriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.